Gaz sızdırmazlık raporu nedir? Sızdırmazlık raporu almak için hangi belgeler gerekli? Sızdırmazlık raporu süresi ne kadar geçerli?

Sızdırmazlık raporu LPG veya CNG montajı olan araçların kontrollerinin yapılması sonucunda araçta gaz kaçağı olup olmadığını ispatlar. Eğer aracınızda gaz kaçağı varsa raporu alamazsınız. Sızdırmazlık raporu 1 Ocak 2018 tarihine kadar Makina Mühendisleri Odası tarafından veriliyordu. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bürokratik işlemlerin ortadan kalkması ve işlerin hızlı yürümesi için yönetmelik yayınladı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede yayımlanarak 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelikle birlikte araç sahipleri Makine Mühendisleri odasına başvuru yapmadan muayenelerini yaptırabiliyor.

Sızdırmazlık raporu nasıl alınır?

Sızdırmazlık raporu LPG montajı yapan firmamız sunar oto gaz gerekli kontrolleri ve testleri yapmasının ardından yetkilendirilmiş olan firmamız tarafından verilebilmektedir. Bu rapor Makina Mühendisleri Odası tarafından verilen rapora eşdeğer sayılıyor. Makina Mühendisleri Odası veya akredite olmuş firmamızdan alınan sızdırmazlık raporu 1 ay için geçerlidir.

Sızdırmazlık raporu için hangi belgeler gereklidir?

İlk kez LPG/CNG takılmış ya da yakıt tankı kullanım süresi dolmuş ve değişmiş araçlardan tadilat muayenesi için gerekli belgelerden başka Yakıt Sistemi Montaj Belgesi ve LPG’li araç kontrol formu istenir. Eğer LPG/CNG tankının süresi dolmuş ve bu araç muayenesi sırasında anlaşılmışsa, hafif kusurlu kabul edilir.

Sızdırmazlık raporu alma işlemleri için istenen belgeler;

Ruhsatın aslı Trafik Sigortası Nüfus cüzdanı aslı Şoförler Odası'ndan alınan trafik tescil müracaat formu Tadilatı yapan yetkili mühendis tarafından hazırlanan tadilat projesi ve hesaplamaları Garanti Belgesi Montajın yapıldığı firmadan alınan fatura Sızdırmazlık raporu kaç yıl geçerli? LPG sızdırmazlık raporu süresi ortadan kalktı. Rapor için artık süre şartı aranmıyor. 1 Ocak 2018 tarihine kadar sızdırmazlık raporu süresi özel araçları için 2 yıl ticari araçlar için de 1 yıl geçerliydi. 1 Ocak 2018 tarihinden sonra yürürlüğe giren yeni yönetmelikle birlikte sızdırmazlık raporu için süre şartı aranmıyor.

Sızdırmazlık raporu muayenede gerekli mi?

Araç ruhsatına LPG/CNG dönüşümü işlenmiş araçlar için yapılan muayene işleminde sızdırmazlık raporu belgesi gerekli değil. Eğer aracınızın ruhsatında LPG dönüşüm sistemi işli değilse montajın yapıldığı servis tarafından verilen Yakıt Sistemi Montaj Belgesi yeterli. Sızdırmazlık raporu süresi bitmişse bile aracınız muayeneden hafif kusurlu olarak geçer.